O bramborách

O bramborách

Příznivý vliv pro lidské zdraví

     Brambory mají pozitivní vliv na svaly, klouby, kosti, šlachy, krvetvorbu a metabolismus. Díky obsahu draslíku mají brambory blahodárný vliv na srdce a cévy. Příznivý účinek mají také na stav kůže, vlasů a nehtů. Štáva ze syrových brambor má projímavý účinek, pomáhá při křečích a má příznivý vliv na trávicí systém.

     Brambory jsou tradiční přílohou, bez které si mnohá jídla ani neumíme představit. V klasické úpravě pomáhají "vybalancovat" tučná jídla. Vařené brambory obsahují z 80% vodu a není v nich téměř žádný tuk, takže pokud k nim nepřidáte máslo, nebo sádlo, nebudete po nich tloustnout. Naopak, doplníte zásobu vitamínu C, některé z řady vitamínů B a dalších tělu prospěšných živin.

     Na bramborách byste si však měli pochutnat i z jiného důvodu. Představují bohatý zdroj draslíku, který dopravuje živiny do buněk a podporuje odvodňování organismu. Díky tomu se snižuje nebezpečný vysoký krevní tlak. Brambory pro Vás vykonají mnoho záslužného také při překyselení žaludku, nebo při zánětech.

Brambory se dělí na tři základní varné typy:

Varný typ A

Je vhodný hlavně do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloha. Hlízy jsou po vaření tuhé, pevné. Nemoučnatí a nerozváří se, ani když je v hrnci zapomenete o chvilku déle.

Varný typ B

Hodí se jako univerzální příloha. Dají se použít jak do salátů, gulášů, polévek a pro restování. Po varu se částečně rozsypávají a trochu moučnatí.

Varný typ C

Používejte především pro přípravu kaší a těsta. Dále se používá také na výrobu hranolků, bramboráků a těst. Mimo jiné i proto, že hlízy po uvaření moučnatí a rozsypávají se.

Lze se setkat i s označením A-, nebo B-C, což je způsobeno tím, že hranice jednotlivých typů nejsou striktně vymezeny - koneckonců, vaření není matematika, ale umění. A tam hranice až tak neplatí.